دانستنی های آجر نمای دست ساز

آجر قزاقی

آجر سنتی یکی از شکل های ساختمانی باستانی است که از گذشته های دور تا امروز در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. آجر سنتی (قزاقی) طراحی و قدمش جذابیتی خاص و تاریخی دارد و به طور عمده در ساختمان های تاریخی و فرهنگی و مدرنیته استفاده می شود. آجرسنتی ویژگی های بسیاری دارد از جمله بسیار مقاوم و بادوام است. که در طول زمان باعث محبوبیت و استفاده مداوم از آن گشته است. یکی دیگر از ویژگی های آجر قزاقی ظاهر زیبایی است که به ساختمان می بخشد. و همچنین با الهام از سبک معماری قدیمی آجر سنتی (قزاقی) بارنگ منحصر به فردش می تواند حس آرامش و شادابی را در ساختمان به ارمغان آورد.

ازدیگر ویژگی های آجر قزاقی(سنتی – دستی)

علاوه بر ظاهرش (آجر قزاقی) همچنین ویژگی های مقاومتی بالا در برابر عناصر طبیعی دارد. این نوع آجر به راحتی در مقابل حرارت و رطوبت مقاوم میباشد. به همین دلیل این نوع آجر می تواند انتخاب مناسبی یا به عبارتی بهترین لباس برای ساختمان ها باشد. و امروزه در بناهای مدرنیته هم از این نوع آجر بسیار استفاده می شود به دلیل دارا بودن طیف رنگی نامحدود و سایز و طرح.و ماده اصلی این آجر خاک (رس) که یک نوع خاک کشاورزی مرغوب می باشد استفاده می گردد.

اصالت یک ساختمان (آجر قزاقی – سنتی – دستی )

جالب است بدانید ساختمان هایی که از متریال آجر قزاقی استفاده می کنند در بازار از ارزش بهایی بالایی برخوردار هستند و این اطمینان را به خریدار می دهد که انتخاب مناسبی داشته اند.
روش قالب گیری آجر قزاقی (خاک رس)
ابتدا خاک مناسب برای ساخت آجر تهیه می شود که در کارخانه چارک از بهترین خاک که خاک رس میباشد که نوعی از خاک کشاورزی است استفاده می گردد.و پس از مخلوط کردن با آب و آهک، در قالب هایی که پرتال (قابل حمل) هستند مخلوط می شوند و پس از تکنولوژی قالب گیری آجر تهیه در دمای مناسب پخته  و پس از خشک شدن قابل استفاده میباشد.فرآیند ساخت آجر قزاقی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و از آنجایی که قالب ها قابل حمل هستند می توان این روش را در محل های مختلف اجرا کرد.به طور کلی روش قالب گیری آجر قزاقی یک روش سریع و بسیار کاربردی میباشد.
آجر نما قزاقی و جذابیت ساختمان
آجرنما قزاقی یکی از فنون ساختمانی مورد استفاده در بسیاری از ساختمان ها می باشد. این تکنیک ساختمانی در واقع یک نوع پوشش لعاب دار خاکی است که بر روی دیوارهای بیرونی ساختمان ها قرار می گیرند.آجرنما قزاقی خاصیت زیبابخشی و حفاظتی برای یک ساختمان است.این فن صنعتی زیبا از طراحی های معماری متنوعی استفاده می کند. آجر نما قزاقی دارای الگوهای هندسی برجسته و طرح های زیبا است که به راحتی می توان با قطعات آجر آن را ایجاد کرد.از جمله برجستگی های معماری در آجرنما قزاقی می توان به خطوط عمودی و افقی، انحناها، ستون هاو … اشاره کردکه با ترکیب متنوعی از آجرهای رنگی طرح های چشمگیر و پویا را به وجود می آورند.
کاربرد آجرقزاقی
آجر قزاقی یکی از مصالح پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز است. اصلی ترین کاربرد آجر قزاقی در ساخت ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی است. آجر قزاقی برای ساخت دیوارها و ستون ها و…استفاده می شود. همچنین، به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش و فشار ازآجر قزاقی برای زیربناهای جاده و پل ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.به دلیل مزیت های مثبت آجر قزاقی اولین ترجیحات مهندسان در ساخت و ساز این نوع آجر می باشد.
کاربرد آجر نیمه قزاقی
آجر نیمه، نوعی آجر است که به دلیل ویژگی های خاص خود در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای اصلی آجر نیمه می توان به ساخت دیوارهای داخلی و خارجی، پلکان ها و شکل دهی به نماهای ساختمان اشاره کرد. یکی از مزیت های مهم آجر استفاده از آجر نیمه در ساخت و ساز، ایجاد جاذبه و زیبایی در طراحی داخلی و خارجی ساختمان است. آجر نیمه قزاقی همچنین به دلیل طرح های هنری خاص و متنوع خود، قابلیت ایجاد محیطی گرم و امن را به ساختمان می بخشد. علاوه بر این آجر نیمه قزاقی به عنوان عایق حرارتی مطلوبی عمل می کند و باعث کاهش نیاز به سیستم گرمایش و سرمایش در ساختمان می شود. این نوع آجر با وزن خود ساختمان را در مقابل لرزش ها و فشار ساختمان های بالاتر محافظت می کند. به همین دلیل، ساختمان های برجسته و بزرگی مانند برج ایفل و قلعه اوریگون از آجر نیمه قزاقی هستند.
رنگ های آجر قزاقی
رنگ های آجر قزاقی یک آیتم مهم در ساخت و ساز می باشد که در آجر قزاقی باتوجه به درجه حرارت های متفاوت و مدت زمان پخت نوع رنگ آجر مد نظربه دست می آید که در محصولات چارک به هیچ عنوان از رنگ های مصنوعی استفاده نمی شود. طیف رنگ های آجر قزاقی بسیار گسترده میباشد از جمله : قرمز، قهوه ایی روشن، قهوه ایی تیره، گلبهی، کرم، زرد و …می توان تولید کرد. 
 
 
    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. کادرهای خواسته شده با * مشخص شده اند

یک + چهارده =

ارسال نظر

خدمات آجر چارک